Wykorzystanie seksualne małoletnich - ważne telefony.

W związku z realizacją zadań dotyczących ochrony praw dzieci, które cierpiały na skutek czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz w związku z potrzebą wsparcia działań profilaktycznych Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 (Dz. U. z 2019 r. poz. 1820), na stronie internetowej Kuratorium Oświaty we Wrocławiu w zakładce (Aktualności oraz Szkoły i placówki-Bezpieczeństwo i profilaktyka - Profilaktyka) zamieszczono informacje nt. propozycji materiałów, komunikatów, numerów telefonów wraz z linkami stron do przeprowadzenia w szkołach i placówkach zajęć ze starszymi dziećmi i młodzieżą w ramach profilaktyki wykorzystania seksualnego.

Kierując się dobrem osób, które noszą w sobie tak traumatyczne przeżycia, ważne są systemowe działania profilaktyczne i prewencyjne w szkołach i placówkach opiekuńczo wychowawczych będące potwierdzeniem wyrażonego w w/w ustawie przekonanie, że „żadne działania skierowane przeciwko wolności seksualnej i obyczajności dzieci mimo upływu lat nie mogą być chronione tajemnicą ani nie mogą ulec zapomnieniu – dla ochrony czci, praw i godności osób poszkodowanych”.
Numery telefonów, pod którymi dzieci i młodzież mogą szukać pomocy i wsparcia w trudnych sytuacjach:

116 111 Telefon Zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
800 12 12 12 Telefon Zaufania dla Dzieci Rzecznika Praw Dziecka
800 119 119 Telefon Zaufania TPD dla dzieci i młodzieży
800-12-00-02 „Niebieska Linia” Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie