Uwaga! Konkurs historyczny! :)

Serdecznie zapraszamy uczniów klas 6, 7 i 8 do wzięcia udziału w X Powiatowym Konkursie Historycznym i Recytatorskim „Pamięć o Orlętach Lwowskich’’, który odbędzie się 30.11.2023 r. o godz. 10:00 w Szkole Podstawowej w Ruszowie.

Cele konkursu:

- popularyzowanie tematyki historycznej wśród młodzieży;

- budzenie zainteresowania historią walk polsko-ukraińskich w 1918 roku;

- poznawanie historii Orląt Lwowskich;

- podnoszenie poziomu wiedzy historycznej;

- pogłębianie i umacnianie postawy patriotycznej;

- uświadamianie młodzieży, że znajomość historii pozwala lepiej zrozumieć współczesny świat i relacje polsko-ukraińskie;

- kształtowanie kultury żywego słowa;

- doskonalenie umiejętności recytatorskich.

Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach:

- część historyczna, mająca charakter testu (pytania otwarte i zamknięte – razem 60 pytań), sprawdzająca wiedzę uczniów na temat historii walk polsko-ukraińskich w 1918 roku, historii Cmentarza Obrońców Lwowa i historii Orląt Lwowskich. Każda szkoła może zgłosić dwóch uczestników. Czas trwania konkursu 60 min.

- część recytatorska, polegająca na  recytacji poezji poświęconej młodym obrońcom Lwowa z 1918 roku. Uczniowie przygotowują recytację jednego wybranego przez siebie utworu z materiałów umieszczonych na stronie internetowej organizatora lub innego wiersza o tematyce Orląt Lwowskich i przedwojennego polskiego Lwowa. Komisja oceniać będzie  uczestników pod względem doboru repertuaru, dykcji, interpretacji i ogólnego wrażenia artystycznego. Szkołę może reprezentować tylko jedna osoba.

Zapraszam - Bogusława Chojnacka.