„Zwykła- niezwykła” lekcja biblioteczna :)

Bardzo przyjemnie i nietypowo przebiegła lekcja biblioteczna w klasie pierwszej. Pretekstem były piękne książki, które biblioteka szkolna otrzymała z projektu „Pierwsze abecadło” – wyprawka czytelnicza dla pierwszaka zainicjowanego przez Instytut Książki w ramach kolejnej odsłony kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”.

W tym roku akcja została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.
Celem zajęć było przedstawienie książki, głośne odczytanie jednego z opowiadań, aby zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie. A wszystko to zgodnie z podstawą programową związaną z kształceniem zintegrowanym.
Pierwszoklasiści w pełnym skupieniu wysłuchali czytania opowiadania Małgorzaty Musierowicz „Kurczak”. Bibliotekarka nie bez powodu wybrała taki tekst. W Międzynarodowym Dniu Tolerancji historia niskiego chłopca, który jest wyśmiewany przez koleżanki i kolegów, a później sam staje się niemiły wobec uczennicy w okularach, nabrała właściwego znaczenia dla dzieci. Bez trudu wskazały na uczucia i problemy bohaterów i podały sposoby, jak należy postępować wobec kogoś, kto się od nas różni. Aktywność dzieci została nagrodzona pięknymi zakładkami i naklejkami. A na zakończenie zajęć uczniowie układali żywy alfabet, ukazujący pierwsze litery ich imion. Do działania zachęcili również wychowawczynię oraz bibliotekarkę. Nasze literowe zmagania zostały uwiecznione na zdjęciach.
Oklaskami podziękowaliśmy sobie za ciekawe i pouczające zajęcia. Ta akcja dodała energii na cały dzień.

Bibliotekarka Sylwia Olszak