Mój, twoje, jego, nasze, czyli zaimki dzierżawcze (Possessivpronomen) :)

Zaimki dzierżawcze w pierwszym przypadku zostały przedstawione na załączonym zdjęciu.

Podczas zajęć często się nimi zajmujemy, pojawiają się w tekstach, ćwiczeniach, rozmowach. :)

Odpowiadają na pytanie "wessen?", czyli "czyj, czyja, czyje?". Dlatego "meine Mutter", "seine Kinder" itd.

Pamiętajcie, końcówkę "-e" dodajemy w rodzaju żeńskim oraz liczbie mnogiej:

meine Tochter (moja córka), deine Hefte (twoje zeszyty), ihre Schuhe (jej / ich buty)

Umieszczam link do filmu, w którym bardzo przystępnie omówione są zaimki dzierżawcze.