Interessante Einzelheiten über Deutschland - ciekawostki o Niemczech :)

W Niemczech żyje ponad 83 milionów ludzi.

Pod tym względem Niemcy zajmują 16 miejsce na świecie. Gęstość zaludnienia w kraju wynosi 232 osoby/km².

Stolicą i największym miastem Niemiec jest Berlin. Berlin zamieszkuje ponad 3,7 miliona osób. Zajmuje powierzchnię ok. 892 km².
Miasto podzielone jest na dwanaście okręgów administracyjnych. Miasto odwiedzane jest przez 13.5 milionów turystów rocznie.

Język niemiecki jest językiem urzędowym w pięciu krajach.
Mówi się nim w: Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Luksemburgu i Liechtensteinie. Językiem niemieckim posługuje się ponad 100 milionów ludzi na świecie.

Niemcy są największą gospodarką w UE i jedną z największych na świecie.

Największymi partnerami handlowymi Niemiec są  kraje członkowskie UE, Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia i Wielka Brytania.

Niemcy posiadają największą ilość ogrodów zoologicznych w Europie. Jest ich  dokładnie 302.

Berlińskie Zoologisher Garten to największe zoo w Europie zarówno pod względem ilości gatunków (1500) jak i ilości zwierząt (14000).

Najwyższym szczytem w Niemczech jest Zugspitze.
Zugspitze należy do pasma górskiego Wettersteingebirge w Alpach Bawarskich a jego wysokość wynosi 2962 m n.p.m.

Niemcy produkują ponad 5 tysięcy gatunków piwa w ponad 1300 browarach.
Najstarszym browarem w Niemczech jest Weihenstephaner, został założony w roku 1040 przez mnichów benedyktyńskich.

Najpopularniejszym sportem Niemców jest piłka nożna.
W kraju tym istnieje 26 tysięcy klubów piłkarskich a ponad milion Niemców zarejestrowanych jest w fanklubach.

Łączna długość autostrad wynosi ponad 13 tysięcy kilometrów.
Na zdecydowanej większości odcinków (65%) nie obowiązują ograniczenia prędkości.

W ostatnim tygodniu września na ulicach Monachium odbywa się Oktoberfest.

Oktober jest największym na świecie festynem ludowym odbywającym się na przełomie września i października na łące Teresy w Monachium.

Niemcy graniczą z 9 krajami.
Są to: Polska, Czechy, Austria, Francja, Szwajcaria, Dania, Belgia, Luksemburg i Holandia.

Niemcy są również liderem w ilości stoków narciarskich.

W 2021 roku na terenie Niemiec znajdowało się 498 takich obiektów.

Najbardziej liczną grupą imigrantów w Niemczech są Turcy.
Na drugim miejscu plasują się Polacy.