Obchody rocznicy chrztu Polski.

13.kwietnia uczciliśmy uroczystym apelem 1056 Rocznicę Chrztu Polski.

4. kwietnia obchodzimy 1056. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę. Chrzest Polski to tradycyjna nazwa chrztu księcia Polan – Mieszka I, który zapoczątkował proces chrystianizacji Polski.
Akt przyjęcia chrztu, datowany przez historyków na dzień 14. kwietnia 966 roku, uważa się za symboliczny początek państwa polskiego i kościoła katolickiego w naszym kraju.
Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu z Rzymu za pośrednictwem Czech. Uchroniło to Polskę od groźby przymusowej chrystianizacji ze strony Niemiec.
Wejście do chrześcijaństwa zachodniego zostało poprzedzone małżeństwem z księżniczką czeską Dobrawą. Utwierdzało ono jednocześnie zawarty sojusz Polski i Czech.
Przez chrzest i proces chrystianizacji Polska na trwałe związała się z zachodnim kręgiem kultury europejskiej.

Społeczność uczniowska poznała krótki rys historycznym związany z tym wydarzeniem.
Uczniowie prowadzący: Marlena Chojnacka, Aleksandra Trzeciak - dziękuję.

Podziękowania dla uczniów: Dominika Kostyka, Oliwiera Górala oraz Przemka Chrostka za pomoc techniczną oraz obsługę sprzętu nagłaśniającego.
Dziękuję panu Jarosławowi Żółtańskiemu oraz panu Robertowi Dziwiszowi za pomoc w przygotowaniu sali do tak ważnego dnia.

Bogusława Chojnacka