Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dłużynie Dolnej

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dłużynie Dolnej

59-930 Pieńsk

Dłużyna Dolna 66a

tel.: (75) 771 84 25

sekretariat@spdluzyna.szkolnastrona.pl

Inspektor Danych Osobowych - pani Agnieszka Demichowicz

aministrator strony - Katarzyna Mazur

Narodowe Czytanie 2021 - "Moralność pani Dulskiej"

Już po raz czwarty w naszej szkole, a dziesiąty w Polsce odbyło się wydarzenie czytelnicze promujące klasykę literatury- Narodowe Czytanie 2021.
Podczas jubileuszowej edycji została przeczytana Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

Z tej okazji Prezydent tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

 „To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.” 

    Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.  Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych. Moralność pani Dulskiej  odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały filmy.

   W tym roku fragmenty sztuki przeczytali nauczyciele. Było wesoło, twórczo i wspaniale. Pedagodzy brawurowo odegrali swoje role- Dulska- Aleksandra Rybaczuk, Hesia- Karolina Świderska, Mela- Katarzyna Mazur, Zbyszko- Jarosław Żółtański, Hanka- Joanna Kroczyńska, Juliasiewiczowa- Sylwia Olszak, narratorka- Bogusława Chojnacka. Wielkie brawa zdobył  też ósmoklasista Przemek, który wcielił się w postać pana Dulskiego. Wszyscy widzowie nagrodzili występujących rzęsistymi brawami. 

Dzieci miały doskonałą okazję po raz kolejny przekonać się, że opiekunowie  mają poczucie humoru i lubią inspirować do czytelniczej i artystycznej przygody. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 

Z pozdrowieniami

inicjatorka szkolnego Narodowego Czytania 

Sylwia Olszak

  • Wiosna, wiosna, wiosna, ach, to Ty! kiss Wiosna, wiosna, wiosna, ach, to Ty! kiss Wiosna, wiosna, wiosna, ach, to Ty! kiss Wiosna, wiosna, wiosna, ach, to Ty! kiss Wiosna, wiosna, wiosna, ach, to Ty! kiss Wiosna, wiosna, wiosna, ach, to Ty! kiss Wiosna, wiosna, wiosna, ach, to Ty! kiss Wiosna, wiosna, wiosna, ach, to Ty! kiss Wiosna, wiosna, wiosna, ach, to Ty! kiss