Ciekawe lekcje - Zaduszki z lekturą "Chłopcy z Placu Broni"

Zaduszki z lekturą "Chłopcy z Placu Broni"

Okres zaduszkowy stał się doskonałą okazją do połączenia zadumy z zakończeniem zajęć z lektury "Chłopcy z Placu Broni". Uczniowie z klasy piątej poznali postać wspaniałego chłopca Ernesta Nemeczka ich rówieśnika, który przepiękną postawą zasłużył na miano bohatera. Poświęcił życie dla ratowania swojej małej ojczyzny. Jego działanie stało się motywem do napisania mowy pogrzebowej. Po działaniach wstępnych polegających na zebraniu wartości uniwersalnych wpisanych
w dzieło Ferenca Molnara oraz wyjaśnieniu zasad pisania mowy pożegnalnej, uczniowie w parach tworzyli swoje prace. Ostatnim etapem zajęć było wygłoszenie mów przy wykorzystaniu nastrojowego światła lampionów z dyni. Lekcja miała bardzo wzruszający charakter. Doceniła to również pani dyrektor Aleksandra Rybaczuk, która była gościem na naszej lekcji. Dzieci wczuły się w swoje role, wyobraziły sytuację z powieści i jej powagę. Piątoklasiści wzorowo wywiązali się z tego zadania.
A oto przykłady ich prac:

„Drogi Nemeczku…

„Bardzo nam Ciebie brakuje, byłeś bardzo pomocny, broniłeś naszej drużyny. Twoja przyjaźń była dla nas cenna. Dziękujemy Ci, że z nami byłeś.”

„Zaimponowałeś nam odwagą,  lojalnością i uczciwością. Bardzo polubiliśmy twoją historię. Na pewno byłbyś dobrym kolegą. Bardzo nam przykro, że odszedłeś. Doceniamy twoje staranie o  kolegów, rodziców i bliskich. Byłbyś dla nas jak brat. Żegnaj.”

„Doceniamy Cię za poświęcenie i honor oraz lojalność. Dziękujemy za to, że oddałeś swoje życie za Plac Broni. Będzie nam ciebie bardzo brakowało.”

„Będziemy za tobą tęsknić. Poświęciłeś swoje wątłe zdrowie dla honoru swojej drużyny. Byłeś bardzo dzielny i lojalny. Doceniamy twoją postawę. Byłeś świetnym kolegą i przyjacielem. Będziemy mieli cię zawsze w swojej pamięci.”

Sylwia Olszak