Ciekawe lekcje - Ogólnopolski projekt „Młodzi listy piszą”

„Młodzi listy piszą”

W ramach ogólnopolskiego projektu „Młodzi listy piszą” klasa 4 a włączyła się do działania. Akcja ma na celu promować sztukę pisania listów- epistolografię, kształcić umiejętność redagowania dłuższego tekstu, pobudzić kreatywne myślenie. Celem jest też nawiązywanie nowych znajomości, a przede wszystkim, przyjemność z czytania papierowych listów.  W dobie Internetu i telefonów komórkowych to niezwykle rzadka okazja.

Polonistka Sylwia Olszak nawiązała współpracę ze Szkołą Podstawową w Porażu. Miejscowość znajduje się w województwie podkarpackim, niedaleko Sanoka. Klasa czwarta z tamtejszej szkoły liczy 11 osób, tyle, ilu uczniów jest w naszej klasie czwartej.

Zanim każdy z czwartoklasistów poznał imię osoby, do której napisał list, musiał zgłębić tajniki pisania tej formy użytkowej. Uczniowie uczyli się kolejno: jakie są elementy listu, jak pisać zwroty grzecznościowe, o czym napisać do koleżanki i kolegi. Pierwszą wysłali kartkę pocztową z pozdrowieniami i życzeniami dobrego startu w czwartej klasie. Następnie przy pomocy nauczonego wzoru czwartoklasiści napisali listy do swoich rówieśników z partnerskiej szkoły podstawowej. Każdy do konkretnej osoby. W pierwszym liście przedstawiali się, pisali o swoich zwierzątkach i zainteresowaniach. Nauczyli się też adresować koperty. Na koniec wszystkie listy zostały spakowane do wspólnej dużej koperty i wysłane do dzieci z Poraża.

Teraz z niecierpliwością czekamy na odpowiedzi.
Sylwia Olszak