07.06.2019 „Jak nie czytam, jak czytam” kolejna akcja czytelnicza

„Jak nie czytam, jak czytam” kolejna akcja czytelnicza

7 czerwca o 10.00 uczniowie z całej Polski czytali – bez przymusu, każdy to, na co ma ochotę. Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. Co roku czyta z nami ponad 400 tys. osób. Również nasza szkoła dołączyła do tej pięknej akcji.
Z przyniesionych książek przez dzieci powstała interesująca opowieść. Czytało z nami 85 osób z klas 1-6. Brawo! A po akcji powstały przepiękne ilustracje.

Starzy nie czytają? W młodych nadzieja!

Pomysł na akcję powstał po lekturze wskaźników czytelnictwa. Młodzi ludzie czytają znacznie więcej niż dorośli (nie czyta 62% Polaków powyżej 15. roku życia), a jednocześnie są przez dorosłych pouczani. Pora odwrócić role: niech to uczniowie pokażą dorosłym, jak się czyta. Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole wraz z ponad 2000 bibliotek.

Uczniowie mają okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych okolicznościach, bez dorabiania wielkiej filozofii. Głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką.
Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy.

S. Olszak