25.03.2019 Światowy Dzień Czytania Tolkiena

25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena.

Ten angielski pisarz znany jest przede wszystkim jako autor "Władcy Pierścieni" - trylogii, która zyskała rzesze fanów na całym świecie.

Również w naszej szkole młodzież czyta bardzo chętnie książki tego angielskiego pisarza. „Hobbit” stał się w tym roku lekturą szóstej klasy. Zafascynowani opowieścią o małym włamywaczu uczniowie postanowili podzielić się nią ze swoimi koleżankami i kolegami z klasy III.
Ulubionym fragmentem stała się przygoda z olbrzymimi pająkami, która pokazała jak odważny i pomysłowy jest Bilbo Baggins. Młodsi koledzy byli zafascynowani dziełem i z zainteresowaniem słuchali szóstoklasistów, którzy wykazali się swoimi lektorskimi umiejętnościami i skutecznie zachęcili dzieci do wypożyczenia książki ze szkolnej biblioteki.

*John Ronald Reuel Tolkien uważany jest za prekursora gatunku fantasy w literaturze. Urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein
w Oranii.

Oprócz trylogii "Władca Pierścieni", która została przeniesiona na ekrany kin, Tolkien stworzył również kilka krótkich opowiadań,
tzw. "Legendarium Śródziemia". Weszły one w skład 12-tomowej "History of the Middle-earth", którą opracował i wydał jego syn -
Christopher Tolkien.

Tolkien był także filologiem. Zajmował się przede wszystkim badaniem literatury dawnej. Aktywnie działał przy powstawaniu słownika języka angielskiego (Oxford English Dictionary), który został wydany zaraz po I wojnie światowej. Pisarz posługiwał się wieloma językami,
m.in. duńskim, łaciną, hebrajskim i lombardzkim. Co ciekawe, chciał również nauczyć się języka polskiego, jednak uznał, że jest on dla niego za trudny.

Tolkien zmarł 2 września 1973 roku w Bournemouth w Anglii.

Po raz pierwszy Dzień Czytania Tolkiena ogłoszono 25 marca 2003 roku. Organizatorem było stowarzyszenie The Tolkien Society. Od tamtej pory święto obchodzone jest co roku w kilku krajach na świecie, w tym w Polsce.

Każdy, kto chce uczcić pamięć Tolkiena, może to zrobić za pomocą Twittera. Wystarczy napisać, jakie dzieło prekursora fantasy aktualnie czytamy i dodać ha sztag #TolkienReadingDay.

*źródło: https://kultura.onet.pl/wiadomosci/swiatowy-dzien-czytania-tolkiena/vvskyl7

S. Olszak