25.02.2019 Teatr na żywo „Kolorowi ludzie” z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w naszej szkole

Za sprawą polonistki, bibliotekarki i miłośniczki teatru Sylwii Olszak nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiego projektu Teatru Internetowego.

25 lutego równo o godz. 10.00 dzieci z całej Polski miały możliwość uczestniczenia w transmisji na żywo. Tym razem uczniowie obejrzeli spektakl „Kolorowi ludzie” z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.  Klasy 5 i 6 również uczestniczyły w tym teatralnym święcie.

Jak czytamy na stronie teatru- http://teatrlalki.opole.pl/spektakl/kolorowi-ludzie-

tajemnicza szafa, czyli archiwum świata kryje w sobie wiele tajemnic. Dwaj Strażnicy pilnują w niej ładu i porządku. Kiedy otwiera się pierwsza szuflada dowiadujemy się, co było na początku, jeszcze przed stworzeniem wszystkiego. Dowiadujemy się, jak pojawiły się lądy i morza i kiedy pojawił się człowiek, jaki był.

Czy z początku wszyscy ludzie byli jednakowi? Może wszyscy byli czarni albo czerwoni? A może w ogóle nie mieli koloru? Aktorzy w piasku
i w magicznej szafie szukają śladów stworzenia. Wraz z widzami przy pomocy niezwykłej palety kolorują ludzi i uczą się nazywać świat.
Szuflady rozbrzmiewają muzyką z różnych stron świata.

Prosty spektakl porusza wiele ważnych tematów. W przystępny dla młodego widza sposób stawia pytania o stworzenie, a przede wszystkim
o człowieka. Każdy z nas jest inny. Inaczej mówi i wygląda. Gdzie indziej mieszka. Uczy tolerancji.

O projekcie

iTeatr TVP to możliwość uczestniczenia w wyjątkowych spektaklach teatralnych w najmniejszych nawet miejscowościach w Polsce.

Czym jest iTeatr dla szkół?
iTeatr dla Szkół to autorski projekt, który Telewizja Polska S.A. realizuje od 2012 roku, a którego widownia w maju 2015 roku przekroczyła pierwszy milion. Projekt oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony. Odbiorcami comiesięcznych transmisji teatralnych na żywo, realizowanych przy wsparciu każdego z 16 ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej, są uczniowie szkół i placówek oświatowych różnego szczebla, oddalonych
od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych (ze wsi i małych miasteczek) bez łatwego dostępu do oferty wydarzeń teatralnych.
W ramach projektu iTeatr spektakl na żywo odbierany jest w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Udział wszystkich szkół w projekcie jest przy tym całkowicie bezpłatny.

Więcej o projekcie:  http://www.iteatr.tvp.pl

S. Olszak