30.01.2017 Spotkanie edukacyjne w ramach akcji „Lekki Tornister’’

Brawo!  Jesteśmy jedyną szkołą w gminie i jedną z dwóch z powiatu, która dostała się do
V edycji Projektu „Lekki Tornister’’

Lekki Tornister jest ogólnopolskim projektem, skierowanym do uczniów klas 0 –III szkół podstawowych i prowadzonym przez Fundację Rosa od 2011 roku. To działania prozdrowotne, zmierzające w kierunku profilaktyki chorób układu ruchu wśród najmłodszych.

Uczniowie otrzymali karty zadań do wykonania oraz płytę CD ze słuchowiskiem „Lekki Tornister i Zielona Kropeczka’’. Wyznaczone dla nich zadania maja wykonywać na lekcjach wychowania fizycznego oraz godzinach wychowawczych. Dzieci wysłuchały pogadankę na temat wad postawy wraz z pokazem prawidłowego siedzenia w ławce wygłoszonej przez pielęgniarkę panią Wandę Bednarską.

Życzymy udanej realizacji i wesołej zabawy przy realizacji projektu.

Apelujemy do rodziców i opiekunów dzieci

10 przykazań Lekkiego Tornistra

• Podczas zakupu tornistra zwróć uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany, a także czy posiada on specjalnie wyprofilowany tył. Szelki plecaka powinny być szerokie, regulowane oraz umożliwiać Twojemu dziecku swobodne wkładanie i zdejmowanie ciężaru. Pamiętaj, by waga pustego tornistra nie przekraczała 1 kg.
  • Zrezygnuj z plecaka na kółkach. Mimo że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, dziecku trudno będzie nosić tornister na schodach i podczas złej pogody. Poza tym ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy. Nie kupuj także tornistra z metalowym stelażem. Twoje dziecko, oprócz książek, będzie musiało dźwigać dodatkowy ciężar!
  • Na bieżąco kontroluj, czy ciężar tornistra Twojego dziecka nie przekracza 10% jego masy ciała.
  • W celu zmniejszenia wagi przedmiotów znajdujących się w plecaku kupuj zeszyty w miękkiej okładce o grubości nie większej niż 32 kartki. Kanapki zapakuj w specjalne woreczki śniadaniowe bądź lekkie pudełko, a picie -
    w plastikową butelkę albo specjalny bidon (zaleca się unikanie ciężkich, metalowych bidonów).
  • Codziennie wieczorem sprawdź zawartość plecaka swojego dziecka. Wyciągnij niezjedzone kanapki i słodycze, butelki z napojami, kartoniki mleka oraz zbędne podręczniki i zeszyty.
  • Dopilnuj, by dziecko miało w tornistrze tylko te podręczniki i zeszyty, które będą mu potrzebne danego dnia.
  • Pomóż dziecku prawidłowo zapakować plecak.
  • Zwróć dziecku uwagę, by nosiło plecak na obu ramionach.
  • Dopilnuj, by rzeczy dodatkowe – akcesoria plastyczne, czyste zeszyty, przybory kreślarskie, dodatkowe piórniki, strój na lekcję w-f, zabawki i inne – dziecko zostawiło w szkolnej szafce lub miejscu do tego wyznaczonym.
  • Codziennie dbaj o utrzymanie prawidłowej postawy ciała dziecka. Pamiętaj, że nawyki wypracowane
    w najmłodszych latach procentują przez całe życie.

Pedagog szkolny  B. Chojnacka