1 marca - Światowy Dzień Świadomości Autoagresji.

Autoagresja dotyczy osób w różnym wieku, które podejmują czynności prowadzące do krzywdzenia siebie. Najczęściej są to okaleczenia, ale też głodzenie się, podejmowanie zachowań ryzykownych czy też stosowanie używek. Najpoważniejszym przejawem autoagresji są próby samobójcze.

Najczęstszą przyczyną tych działań są kłopoty w rozładowaniu nadmiernej ilości trudnych emocji, wewnętrzne napięcie, poczucie bezradności. Często autoagresja jest głośnym wołaniem o pomoc, sygnałem, że ktoś cierpi.
Autoagresja dotyczy również Ciebie lub Twojego dziecka?
Poniżej lista kilku miejsc, w których można szukać profesjonalnego wsparcia:
• Bezpłatną pomoc psychologiczną świadczą m.in. państwowe Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne.
• Pomoc specjalistów można uzyskać także w Poradniach Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.
• Istnieje także możliwość uzyskania pomocy świadczonej odpłatnie – wówczas warto szukać psychoterapeuty specjalizującego się w psychoterapii dzieci i młodzieży.
• Warto pamiętać także o telefonie zaufania: 116 111 oraz o programie „Razem Łatwiej” z bezpłatnym numerem telefonu +48 800 805 600.
• W naszej szkole ,,pierwszą pomocą” jest pedagog i psycholog.
Warto szukać pomocy, warto rozmawiać!
Grafika @Monika_Kalinowska_psycholog przedstawia sposoby na fizyczne regulowanie impulsów. Ich celem jest oderwanie się od przeżywanych emocji, uzyskanie dystansu a tym samym czasu na przemyślenie i poradzenie sobie w sposób nie zagrażający sobie.

Psycholog - Małgorzata Bryś - Kowalska