JESZCZE RAZ O DNIU KOTA :)

17 lutego świętowaliśmy Światowy Dzień Kota. W klasie szóstej nie brak również miłośników tych pięknych i mądrych zwierząt, dlatego w tym dniu postanowiliśmy uczcić ich święto razem z prowadzącymi program "Nauka w plecaku".

Czy wiecie, że koty wydają 100 różnych dźwięków? Wśród nich są prawo- i lewołapne. Koty nie mają obojczyków, dlatego łatwo im przecisnąć się przez niewielki otwór, ale czasem mogą w nim utknąć, a wtedy z pomocą przychodzą im dzielni strażacy. Koty śpią 2/3 swego życia, czyli że kot dziewięcioletni przespał już 6 lat. Mruczki uwielbiają ciemność i wspaniale się w niej poruszają, bo są drapieżnikami. Skradają się cichutko na swoich poduszeczkach. Czasem noszą dzwoneczek na szyi, aby odstraszyć ptaszki. Nie lubią jeść słodkiego i krowiego mleka. Koty nie widzą zbyt dobrze w dzień, dlatego miseczkę z jedzeniem należy im podsuwać bardzo blisko. Gdy chcą nam okazać miłość, ocierają się o nasze nogi, trącają łebkiem, czekają, kiedy mamy wrócić do domu i są blisko nas.

Kocią wyspą jest Cypr i to już od IV wieku, kiedy jej mieszkańcy, aby zapobiec pladze węży, sprowadzili na nią koty.

Na zakończenie zajęć uczniowie pokazali swoje piękne koty i opowiadali o ich zwyczajach.

Zobaczcie kilka naszych kocich piękności.

Sylwia Olszak

W zakładce ZDJĘCIA możecie obejrzeć zdjęcia kota syna pani Sylwii Olszak oraz kotów Filipa K. :)